Kezelési útmutató

Duenna AI egy olyan nyelvtanulást segítő alkalmazás, amivel párbeszédek segítségével sajátíthatjuk el a kiválasztott nyelvet.
A párbeszédeket egy mesterséges intelligencia állítja elő a megadott feltételek alapján.

A Duenna AI a GPT (Generative Pre-trained Transformer) mesterséges intelligencia modell egy változatát használja, amely egyfajta neurális hálózat, amelyet természetes nyelvi szövegek generálására képeznek ki. Transzformátor architektúrát használ, és nagy szövegadathalmazon, például könyveken, cikkeken és weboldalakon képzik ki. A képzés során a modell megtanulja az adathalmazban lévő szöveg mintáit és szerkezetét, majd ezt a tudást felhasználva képes a képzési adatokhoz hasonló új szöveget generálni.

A bemeneti adatok ismeretében a Duenna AI modellje ezt a megtanult tudást használja arra, hogy nagyon életszerű és értelmes beszélgetéseket generáljon, koherens és a kontextusnak megfelelő módon. A modell a bemeneti szöveget tokenről tokenre dolgozza fel, és a következő tokent az összes lehetséges token valószínűségi eloszlása alapján generálja, figyelembe véve a bemeneti kontextust. Ugyanakkor az ilyen fajta nyelvi modelleknek megvannak a korlátai, így bizonyos esetben a generált szöveg tartalmazhat oda nem illő esetleg furcsa részleteket.

Bátorítunk minden felhasználót, hogy aknázza ki a technológiában adódó lehetőséget, és a fantáziájukat felhasználva adjanak meg változatos egyedi témákat, és ne mindig csak a beépített kész témákat használják! Meglepően érdekes és változatos párbeszédek jönnek létre így is!

A mesterséges intelligencia modell által generált beszélgetést ezután nagyon fejlett, mesterséges intelligencia alapú beszédszintetizáló hangok segítségével olvassák fel. Végül a Duenna AI lefordítja a generált szöveget a tanuló nyelvére, szintén egy gépi fordításért felelős AI segítségével.

 

Az alkalmazás kezdőképérnyőjén a generálandó párbeszédet / dialógust tudjuk meghatározni néhány egyszerű beállítás megadásával. Az összes párbeszédet a mesterséges intelligencia (MI) állítja elő, így minden új párbeszéd egyedi.
Első lépésként adjuk meg, hogy milyen nyelvű párbeszéd jöjjön létre.
Az első dolog, amit meg lehet határozni, az a párbeszéd témája és hangulata / stílusa. Lehet választani az előre megadott témák közül (amik egy nyelvtanulás során hasznosak lehetnek), vagy pedig egészen egyedi témákat is meg lehet adni (lásd következő részben). A megadott stílus a generálandó párbeszédet jelentősen befolyásolhatja, az adott témán belül is nagyon változatos hangulatú szöveg jöhet létre. Érdemes ezzel is kísérletezni.
Az Egyedi Téma megadása az, ami igazán megmutatja az MI-ben rejlő lehetőségeket. Gyakorlatilag szinte bármilyen témában tudunk nagyon életszerű párbeszédet generáltatni. Beírhatunk bármit: a kedvenc hobbinkat, egy sportot, amit szeretünk, egy film címet, könyvet, vagy akármilyen elképzelt helyzetet vagy történelmi eseményt. Bármit.
Végül adjuk meg a párbeszéd résztvevőinek nevét. Sok esetben a generált párbeszédbe megszólításként belekerül a név is. Itt is lehetőségünk van egyedi nevet, akár a saját nevünket megadni.
 Az előző képernyőn az Indítás gomb megnyomásával néhány másodperc elteltével látni fogjuk az MI által létrehozott párbeszédet. A párbeszédet egy élethű hangzású beszédszintetizátor fogja felolvasni a két résztvevő nevében. Ezen kívül – a nyelvtanulást segítendő – megjeleníti egy osztott képernyős megoldással az adott párbeszéd fordítását az alkalmazás. Mivel az MI által generált párbeszéd teljesen véletlenszerűen jön létre, így a generált szöveghez is csak gépi fordítást tudunk biztosítani. Ez néhány esetben nem tökéletes fordítás, de a szöveg lényegét általában jól megfogja.
Az MI által generált párbeszéd is lehet néhány esetben kissé furcsa vagy zavaros, ez a nyelvi modell sajátossága, de az esetek nagy többségében nagyon szórakoztató és használható párbeszéd születik.
 Mivel a generált párbeszédet az MI mindig egyedi módon generálja, így még az azonos bemenetre (téma, stílus és résztvevők) is legtöbbször új szöveg születik. Ha szeretnénk egy párbeszédet később is visszahallgatni, akkor mentsük el a párbeszédet a mentés ikonnal (bal alsó sorban). Tetszőlegesen el is nevezhetjük a párbeszédet, de megmaradthat az alapértelmezés szerinti név is.
 A főképernyőről a bal alsó felső sarokban lévő ikon (3 soros lista ikon) segítségével tudjuk visszajátszani a korábbi párbeszédeket.
 Ezen a képernyőn láthatjuk a korábban mentett párbeszédeket. Láthatjuk a párbeszéd címét, jellemzőit, és dátum szerint csoportosítva van a lista is. A visszajátszáshoz csak kattintsunk az adott elemre. Ha ki akarjuk törölni a párbeszédet, húzzuk oldalra az elemet és erősítsük meg a törlést. Az összes párbeszéd törléséhez a jobb felső sarokban lévő kuka ikont használjuk.
A fogaskerék ikonnal tudjuk az alkalmazás beállításait elérni.
Lehetőség van az alkalmazás szín sémájának beállítására (sötét mód). Továbbá megadhatjuk a Tanuló nyelvét (jelenleg magyar és angol). A Tanuló nyelve fogja meghatározni, hogy az alkalmazás felhasználói felülete milyen nyelven jelenik meg, illetve azt is, hogy milyen nyelve fordítja a generált párbeszédet az alkalmazás.
Lehetőség van megadni az alapértelmezés szerinti cél nyelvet, amilyen nyelvű párbeszédet generáljon a rendszer (de ezt a főképernyőn is meg lehet adni).
A beszélő beállításainál átállíthatjuk pl. a felolvasás sebességét.